Klimat w Afryce

Na klimat Afryki wpływa przede wszystkim położenie w równikowych i zwrotnikowych szerokościach geograficznych decydujące o cyrkulacji mas powietrza oraz zwarte kontury kontynentu i znaczna jego wysokość, które w połączeniu z występowaniem orograficznych barier klimatycznych nadają klimatowi cechy kontynentalizmu. Content

W obszarach leżących blisko oceanu istotny wpływ na klimat wywierają prądy morskie. Na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego jest to zimny Prąd Kanaryjski na północnym zachodzie oraz zimny Prąd Benguelski na południowym zachodzie; na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego zimny Prąd Agulhas, ciepły Prąd Mozambicki oraz Prąd Somalijski, zmieniający okresowo charakter i kierunek. Strefy klimatyczne w Afryce, ze względu na symetryczne położenie kontynentu w stosunku do równika oraz jego zwarty kształt, mają kształt równoleżnikowych pasów. Ich przebieg jest nieco zakłócony przebiegiem prądów morskich i występowaniem wysokich gór, w których zaznacza się piętrowość klimatyczna.

Strefa klimatów równikowych rozciąga się od 20°N do 15-20°S. Średnia miesięczna i roczna temperatura powietrza przekracza w tej strefie 20°C, a roczna amplituda tempera-tury dochodzi do 50 w pasie równikowym i wzrasta wraz z szerokością geograficzną do 10°C na granicy strefy klimatów równikowych. Strefa ta obejmuje trzy typy klimatu, różniące się ilością opadów atmosferycznych i ich rozkładem w ciągu roku.
Afryka

Untitled Document

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych

Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi

Przeczytaj też:

Gleby w Polsce

Lasy w Polsce

Klimat w Polsce

Wiatry w Polsce

Temperatura powietrza w Polsce

Opady w Polsce

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych