Półwysep Indochiński

Półwysep Indochiński położony jest między Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim a Morzem Południowochinskim. Od Sumatry w Archipelagu Malajskim oddziela go cieśnina Malakka. Nasadą półwyspu jest zwężenie lądu między deltą Gangesu, Brahmaputry i Meghny (na zachodzie) a Zatoką Tonkińską. Półwysep ma dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami (największe: Martaban, Tajlandzka, Tonkińska), drugorzędnym Półwyspem Malajskim i szeregiem drobnych półwyspów, mocno wysuniętymi w morze deltami Irawadi i Mekongu oraz z ciągami drobnych wysp przybrzeżnych (m.in. Singapur) tworzących niekiedy archipelagi, np. Mergui, po zachodniej stronie Półwyspu Malajskiego.

 

Półwysep Indochiński

Untitled Document

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych

Półwysep Indochiński


Budowa geologiczna półwyspu jest skomplikowana. Północno-zachodnia jego cześć należy do strefy fałdowań alpejskich południowej Azji. Podłożem tego obszaru jest rozbita na mniejsze fragmenty, wcześniej wchodząca w skład kontynentu Gondwany, a w mezozoiku włączona w struktury fałdowe powstających gór.  Ukształtowanie powierzchni półwyspu jest urozmaicone. Część północną zajmują góry i wyżyny. Na północnym zachodzie wznoszą się Góry Birmańskie złożone z wielu południkowo biegnących pasm z najwyższym szczytem Sarametu, 3826 m. Nad środkowym biegiem Saluinu i Mekongu leży Wyżyna Szan oraz sąsiadująca z nią od południowego wschodu wyżyna Tran Ninh.

Niziny, m.in. zapadliskowa równina Korat i Równina Kambodżańska znajdują się w środkowej i południowej części Półwyspu Indochińskiego. Aluwialne niziny towarzyszą również dolnym biegom wielkich rzek: Irawadi, Menamu, Saluinu i Mekongu. Rzeźba półwyspu jest przeważnie młoda, co wiąże się z niedawnymi i nadal trwającymi ruchami wypiętrzającymi. Na dużych obszarach zbudowanych ze skał węglanowych rozwinęły się zjawiska krasowe z typowymi dla wilgotnego klimatu równikowego i zwrotnikowego formami (mogoty). Półwysep Malajski leżący między Morzem Andamańskim a Morzem Południowochińskim. Jego wnętrze zajmują południkowo biegnące pasma górskie  stanowiące przedłużenie fałdowo-zrębowych struktur północnej części Półwyspu Indochińskiego. Wybrzeżom półwyspu towarzyszą niziny. 

Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi

Przeczytaj też:

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych