Granice Polski

Granica państwa jest to płaszczyzna prostopadła do powierzchni ziemi, która oddziela terytorium danego państwa od innych państw, bądź od morza. Do terytorium krajów nadmorskich dolicza się ponadto 12- milowy pas wód terytorialnych. Strefa nadgraniczna, czyli obszar, gdzie obowiązują specjalne przepisy administracyjne ma w Polsce od 2 do 6 kilometrów. Pas graniczny jest to obszar przyległy do granicy ma około 30 kilometrów szerokości.

Po wybuchu drugiej wojny światowej terytorium Polski zostało podzielone pomiędzy III Rzeszę Niemiecką i ZSRR. Długość granic naszego kraju zmniejszyła się wtedy o przeszło 2000 km w stosunku do długości sprzed II wojny światowej.  Granice Polski zostały ustalone w roku 1945 na konferencjach w Jałcie i Poczdamie. Na konferencji jałtańskiej przyznano Polsce obecne ziemie zachodnie, natomiast w Poczdamie ustalono, iż zachodnia granica Polski będzie przebiegać wzdłuż Nysy Łużyckiej, Odry, oraz linią od Szczecina do Świnoujścia.

Zachodnia granica
została ostatecznie wytyczona i zatwierdzona na mocy porozumienia pomiędzy Polską a ówczesną Niemiecką Republiką Demokratyczną. Granica ta biegnie od wyspy Uznam około 5 km od ujścia rzeki Świny, skąd przebiega na zachód od Świnoujścia, przecina Zalew Szczeciński i na północ od Gryfina osiąga zachodnie ramię Odry. Następnie biegnie w górę rzeki do ujścia Nysy Łużyckiej i jej korytem dociera do miasta Żytawa położonego u zbiegu granic Polski Czech i Niemiec.

Całość tego artykułu i ponad 200 innych przeczytasz w strefie PREMIUM.

WCHODZĘ DO STREFY PREMIUM!

Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych