Wody podziemne stanowią istotną część sieci hydrograficznej naszego kraju. Są one źródłem zaopatrzenia w wodę pitną, gospodarczą i przemysłową. Wody podziemne mogą wypełniać przestrzenie w skałach luźnych, porowatych, lub spękania w skałach litych. Innym rodzajem wód szczelinowych są wody krasowe, które występują w skałach węglanowych (wapieniach, dolomitach), oraz gipsach, lub anhydrytach. Działalność wód krasowych widoczna jest w postaci źródeł, zapadlisk, polji, ostańców, czy innych form terenu.
Do obszarów występowania wód krasowych można zaliczyć Tatry Zachodnie, Wyżynę Śląską, Wyżynę Krakowsko- Częstochowską, Nieckę Nidziańską, Wyżynę Lubelską, Roztocze, oraz Polesie. Istotne znaczenie mają także źródła mineralne i cieplice, które wykorzystywane są do celów leczniczych. Są one eksploatowane w Polsce w czterech regionach:
-
sudeckim w Kotlinie Jeleniogórskiej (Cieplice Śląskie), oraz w Kotlinie Kłodzkiej (Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Lądek Zdrój), w Górach Izerskich (Świeradów), oraz w okolicach Wałbrzycha (Szczawno)
-
karpackim (Krynica Zdrój, Żegiestów, Szczawnica, Krościenko, Rymanów
Untitled Document Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?
Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!
Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych
-
kujawsko- pomorskim ( Ciechocinek, Kołobrzeg, Połczyn)
- nidziańskim (Busko Zdrój)
Pod względem zasobów wodnych Polska jest zaliczana do najuboższych krajów Europy. Deficyt wody w naszym kraju ciągle wzrasta. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się kilak czynników: suche lata, zanieczyszczenie rzek i jezior, nieracjonalne gospodarowanie wodą, brak retencji itp. Wodę wykorzystuje się głównie na potrzeby przemysłu, rolnictwa, oraz do celów komunalnych.