Transport przesyłowy w Polsce

Transport rurociągowy, wodociągowy, czy przesyłanie energii nosi nazwę transportu przesyłowego, bądź transportu specjalnego. Transport rurociągowy o dużym zasięgu przestrzennym służy w Polsce przede wszystkim do przesyłania gazu ziemnego i ropy naftowej, a na krótsze odległości również gazu wytwarzanego w gazowniach miejskich, wody, gorącej wody, pary wodnej, oraz odprowadzaniu ścieków.
Najpowszechniej używaną formą energii jest energia elektryczna, która dociera do prawie wszystkich gospodarstw domowych, zakładów produkcyjnych i usługowych.

Znajduje ona także coraz szersze zastosowanie w rolnictwie. Ogólnokrajowy system energetyczny powstał dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo energię elektryczną wytwarzały liczne elektrownie miejskie i przemysłowe, pracujące na potrzeby lokalne. Polska sieć energetyczna jest połączona z sieciami sąsiednich państw: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi, co umożliwia międzypaństwowy przepływ energii. Polska dysponuje często nadwyżką energii elektrycznej i ją eksportuje, głównie do Austrii za pośrednictwem Czech.

Całość tego artykułu i ponad 200 innych przeczytasz w strefie PREMIUM.

WCHODZĘ DO STREFY PREMIUM!

Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych