Jednym z najbardziej charakterystycznych procesów demograficznych współczesnego świata jest postępująca urbanizacja. Polega ona na wzroście udziału ludności żyjącej w miastach i po miejsku. Wzrasta liczba jednostek osadniczych, które ze względu na swoją wielkość, zabudowę, źródła utrzymania ludności i sposób życia mieszkańców są uznawane za miasta. Postępuje też koncentracja ludności w największych miastach.
Urbanizacja to zespół przemian ekonomicznych, społecznych, kulturowych, przestrzennych, prowadzących do rozwoju miast i obszaru stref podmiejskich, a także wzrostu liczny ludności miejskiej świata, kraju czy danego regionu. Główną przyczyną urbanizacji jest coraz większe znaczenie pozarolniczych form aktywności gospodarczej.
Proces uprzemysłowienia spowodował napływ ludności wiejskiej do ośrodków miejskich ponieważ dawały one możliwość zatrudnienia w usługach oraz przemyśle. Poza bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy miasto oferuje różnorodny system usług i bogatszą ofertę kulturalną. Kolejną przyczyną urbanizacji są zmiany granic administracyjnych miast i włączanie w ich obręb terenów wiejskich. To zjawisko występuje coraz częściej. Formowanie się i rozwój miast uważa się za pierwotny przejaw urbanizacji.
Można wyróżnić cztery formy urbanizacji, są to fazy przez które przechodzi każde miasto.

Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?
Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!
Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych