Złoża węgla kamiennego powstały z roślin, które uległy rozkładowi bez dostępu powietrza. Najstarsze złoża pochodzą z ery paleozoicznej. Im starsze złoża (karbon, perm), tym większa w nich zawartość węgla. Wśród węgli kopalnych do najlepszych z punktu widzenia energetyki należy antracyt.
Wydobycie węgla kamiennego na skalę przemysłową zapoczątkowane zostało w Europie w połowie XVII w. Największy przyrost produkcji przypadł na XIX w. w związku z rewolucją przemysłową. W ostatnich dziesięcioleciach węgiel kamienny stracił pozycję najważniejszego surowca energetycznego na rzecz ropy naftowej i gazu ziemnego. Zahamowanie wzrostu popytu wywarło duży wpływ na górnictwie węgla kamiennego krajów najsilniej uprzemysłowionych.
W przypadku krajów europejskich uwidoczniło się to w dużym spadku wydobycia, a w niektórych krajach nawet w stopniowej likwidacji górnictwa. Zaprzestano wydobycia w Holandii, Belgii, natopmiast radykalnie zmniejszono w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jednakże węgiel kamienny nadal odgrywa ważną rolę w gospodarce światowej, zwłaszcza od połowy lat siedemdziesiątych, po gwałtownej podwyżce cen ropy naftowej, związanej z kryzysem energetycznym. Znajduje on szerokie zastosowanie w produkcji energii elektrycznej, w, w hutnictwie, ogrzewaniu mieszkań, gospodarce komunalnej itp.
18 Wrz2014
Wydobycie węgla kamiennego na świecie
Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi