Surowcem energetycznym zyskującym coraz bardziej na znaczeniu jest gaz ziemny. Surowiec ten występuje w złożach samoistnych lub razem z ropą naftową. Jest mieszaniną lotnych węglowodorów, głównie metanu, z domieszką dwutlenku węgla, siarkowodoru i azotu Jako pierwsi, zainteresowali się gazem Amerykanie w okresie międzywojennym. Jednak na większą skalę zaczęto go wykorzystywać w energetyce i petrochemii po drugiej wojnie światowej.
Zużycie gazu będzie w następnych latach szybko wzrastać ze względu na: stosunkowo niskie koszty wydobycia i transportu, wysoką kaloryczność, nieuciążliwe dla środowiska spalanie (gaz to paliwo najmniej zanieczyszczające środowisko), oraz duże zastosowanie w przemyśle chemicznym. Największe zasoby tego surowca, sięgające 39% zasobów światowych, znajdują się na terenie byłych krajów ZSRR, w tym głównie w Rosji, ok. 30 % zasobów przypada na kraje Bliskiego Wschodu.
Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. największym producentem gazu ziemnego stała się Rosja. W kraju tym jest wydobywany zarówno gaz towarzyszący ropie naftowej, jak i gaz suchy (dominuje jednak wydobycie gazu suchego). Większość złóż gazu ziemnego znajduje się na Syberii, przy czym znaczenie gospodarcze mają zasoby Syberii Zachodniej głównie półwyspu Jamał, gdzie koncentruje się około 90 % wydobycia.
Drugi światowy lider w pozyskiwaniu gazu ziemnego to Stany Zjednoczone. Kraj ten, ze względu na znacznie mniejsze niż Rosja złoża gazu, prowadzi oszczędną gospodarkę własnymi zasobami. W latach osiemdziesiątych ograniczono wydobycie, a zwiększono import tego surowca, i obecnie gaz pozyskuje się przede wszystkim w stanach położonych nad Zatoką Meksykańską: w Teksasie i Luizjanie. Stany te, łącznie z sąsiednimi stanami Oklahomą i Nowym Meksykiem, dostarczają 75 % amerykańskiej produkcji gazu ziemnego. Bardzo dynamicznie w ostatnich kilkunastu latach rozwija się górnictwo gazu ziemnego w Kanadzie.
W Europie największymi producentami gazu ziemnego są Wielka Brytania i Norwegia. Kraje te eksploatują złoża szelfu Morza Północnego. W Holandii, w której ograniczono wydobycie w celu wydłużenia okresu eksploatacji złóż rozpoczęto już także wydobycie w należącym do tego kraju sektorze Morza Północnego.
W małym jeszcze stopniu są wykorzystywane złoża gazonośne w krajach Bliskiego Wschodu i, poza Indonezją, w innych krajach Azji. Wydobycie w tym regionie stale jednak rośnie, zwłaszcza w: Arabii Saudyjskiej, Malezji, Chinach i Indiach. Późno, gdyż dopiero w latach siedemdziesiątych XX w., zaczęła rozwijać górnictwo gazu ziemnego Australia. Istotny wzrost nastąpił jednak w ostatnich latach.
Wciąż niewykorzystywane są złoża afrykańskie. W Libii i Nigerii, gdzie odkryto znaczne zasoby gazu ziemnego, produkcja jest niewielka. Jedynie Algieria i Egipt rozwinęły eksploatację swych złóż na znaczną skalę.
18 Wrz2014
Wydobycie gazu ziemnego na świecie
Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi