Woda płynąca, gdziekolwiek pojawi się na powierzchni Ziemi, powoli zmienia wyglad lądów. Rozproszone wody opadowe spływając po pochyłościach terenu spłukują najdrobniejszy materiał zwietrzelinowy i przenoszą go w dół stoku. W luźnych utworach strugi wód opadowych żłobią formy erozyjne żłobki deszczowe, wąwozy, a wyniesiony materiał osadza się w postaci stożków na spłaszczeniu stoku lub u jego podnóża. Na obszarach lessowych wąwozy osiągają niekiedy znaczne głębokości i długości. Inną formą powstałą na skutek erozji deszczowej są piramidy ziemne.
Stanowią one stożkowe słupy ziemne, których wysokość może przekroczyć czasem kilkanaście metrów. Powstają one, gdyż wody deszczowe rozmywają miękki materiał, natomiast kamienie ochraniają materiał leżący pod nimi. Piramidy ziemne można podziwiać w Alpach, bądź w Himalajach. W pokrywach lessowych, spływające linijnie wody opadowe przyczyniają się do powstania wąwozów osiągających niekiedy znaczne głębokości i długości.
Natomiast na pustyniach sporadycznie pojawiające się wody płynące po nawalnych deszczach przyczyniają się do przenoszenia nagromadzonej zwietrzeliny. Proces niszczącej działalności wód deszczowych nazywa się ablacją deszczową. Rzeźbotwórcza działalność rzek prowadzi do powstawania dolin rzecznych. Efekty tej działalności zależą m.in. od spadku rzeki i ilości niesionej przez nią wody.
25 Sty2015
Rzeźbotwórcza działalność wód płynących
Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi