Wszechocean dzieli się na cztery części czyli oceany. Są to największe obszary wodne o wyraźnie ukształtowanym dnie, o określonym systemie prądów morskich. Oceany są przedzielone kontynentami, bądź grzbietami podmorskimi. Występowanie oceanu Spokojnego (Pacyfiku), Atlantyckiego, oraz Indyjskiego jest uznawane przez wszystkich oceanografów. Jednostki te są jednak pozbawione wyraźnej granicy i przechodzą bezpośrednio w obszar zasięgu trzech pierwszych oceanów. Niekiedy mówi się także o Oceanie Antarktycznym.
Morza to części oceanów przylegające do kontynentów, całkowicie lub częściowo otoczone lądami, podlegające dużym wpływom (zwłaszcza klimatycznym) mas lądowych. Stanowią one niewielką część powierzchni oceanicznej, jednakże mają one bardo duże znaczenie gospodarcze. Ze względu na położenie i sposób kontaktu morza dzieli się na:
-
przybrzeżne - oddzielone od oceanu łańcuchem wysp lub półwyspami - Beringa, Ochockie, Japońskie i inne
-
międzywyspowe - oddzielone od oceanu archipelagami wysp - Jawajskie, Celebes i inne
Untitled Document Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?
Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!
Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych
-
śródziemne wyraźnie oddzielone od pełnego oceanu, komunikujące się z nim tylko wąskimi cieśninami i otoczone lądami np. Śródziemne, Karaibskie. Morza śródziemne, które tracą połączenie z wodami oceanicznymi stają się jeziorami, pomimo tego że mają bardzo duże rozmiary a ich woda jest słona. Tak było w przypadku Morza Kaspijskiego, czy Morza Martwego
- otwarte, które są szeroko połączone z Oceanem i oddzielone są od niego progiem, np. Arabskie.