Wysokość górowania Słońca

Górowanie Słońca jest to maksymalna wysokość Słońca z punktu widzenia obserwatora w dowolnym miejscu na Ziemi. Jest ona wyrażona kątem. Będziemy więc obliczać najwyższy możliwy kąt wysokości Słońca w danym miejscu i w danym czasie. Ograniczymy się jednak do czterech dni rozpoczynających pory roku.

Charakterystyczne położenie Słońca pierwszych dni pór roku pozwala w prosty sposób obliczyć wysokość górowania Słońca w danym miejscu w tych dniach. Stosuje się do tego trzy wzory:

  • h= 90°-φ
  • h= 90°-φ+ 23°27’
  • h= 90°-φ- 23°27’

h jest to wysokość górowania Słońca,
φ to szerokość geograficzna miejsca obserwacji.

Aby wiedzieć, który z tych wzorów należy zastosować musimy ustalić dwie rzeczy:
1. Czy miejsce obliczeń znajduje się na półkuli północnej czy południowej
2. Czy w danym dniu mamy do czynienia z przesileniem letnim, z przesileniem zimowym, czy może z równonocą.

Untitled Document

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innychJak łatwo zauważyć pierwsza część wzoru, czyli h= 90°-φ, jest taka sama we wszystkich przypadkach. Aby właściwie wybrać wzór należy do tej wartości (90°-φ) dodać, lub odjąć szerokość geograficzną miejsca, gdzie Słońce w danej chwili góruje w zenicie. W dniach równonocy, czyli 21 marca i 23 września Słońce góruje na równiku (szerokość geograficzna 0°), tak więc wzór wygląda w ten sposób:
h= 90°-φ-0°, lub h= 90°-φ+0°, jednakże 0 przy końcu równania niczego nie zmieni dlatego stosujemy wzór: h= 90°-φ.

W dniu przesilenia letniego należy dodać do wzoru h= 90°-φ wartość szerokości geograficznej, gdzie w tym czasie Słońce góruje w zenicie. Jest to Zwrotnik Raka, który leży na szerokości 23°27’N. Pamiętajmy że przesilenie letnie na półkuli północnej występuje 22 czerwca (pierwszy dzień lata), natomiast na półkuli południowej- 22 grudnia.

W czasie przesilenia zimowego Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Koziorożca, tak więc od wzoru h= 90°-φ, należy odjąć szerokość geograficzną tego równoleżnika. Otrzymamy wtedy wzór: h= 90°-φ- 23°27’. Przesilenie zimowe na półkuli północnej występuje 22 grudnia, natomiast na półkuli południowej ten dzień to 22 czerwiec.

Przekształcając podane wzory i znając wysokość górowania Słońca można także obliczyć szerokość geograficzną miejsca obserwacji. W dnie równonocy, czyli 21 marca i 23 września Słońce znajduje się w płaszczyźnie równika. W te dni stosuje się więc wzór: φ = 90°-h, ponieważ w dniach 21 marca i 23 września wysokość Słońca w czasie górowania na równiku wynosi 90°.

Całość tego artykułu i ponad 200 innych przeczytasz w strefie PREMIUM.

WCHODZĘ DO STREFY PREMIUM!

Podbał Ci się artykuł? Podziel się ze znajomymi

 

 

 

 Chcesz mieć dostęp do najlepszych MATERIAŁÓW GEOGRAFICZNYCH?

 

 

Zrób nam przyjemność i polub nas na Facebooku!

Publikujemy ciekawostki, testy, zdjęcia promocje i wiele innych